admin

CarSpending.com: Сайт за следене на разходите по МПС-то

102 posts in this topic

Мите, така както е за момента е добре, ама потвърждавам и аз мнението на Турин - много са малко хората, които винаги зареждат пълно-пълно! Аз когато пътувам много зареждам по този начин, ама както в последните два месеца не ми се налага да пътувам много си слагам бензин само колкото да измина разстоянието което предполагам че ще измина ... и като намалее съвсем бензина - пак ... нека не забравяме че бензина изветрява па макар и в резервоара, затова когато в следващия месец не предвиждам да измина повече от 200 км няма смисъл да пълня резервоара до горе ... щото това означава поне 3 месеца да стои тоя бензин вътре! И така зареждат повечето хора, които познавам! да не говорим че да мъкнеш 50 кила с тебе ще ти вдигне разхода поне с 0.1 л/100 км!

И аз си имам една табличка в ексел, която ми сумира общо заредените литри бензин, вади последното зареждане и дели на разликата в показанията на километража между последното зареждане и първото и умножава по 100 и получавам средния разход, който в момента е около 7.24 л/100 км (благодарение на онова зареждане на лукойл дето ми вдигна разхода на 8.9 не мога да смъкна под 7, ама като се натрупат още малко километри и ще падне) - с ОМВ Максмоушън го докарвам до 6.4 смесен!

Ако не е много сложно като програмиране можеш да направиш два разхода да смята - среден за последния резервоар (дето го има в момента) и осреднен за целия период на притежание (доколкото схванах - точно този го показва на картинките, само че включва частичните зареждания само след зареждане до горе)?

0

Радо, мисля че с два показателя за едно и също ще настане объркване и ще трябва да има допълнителни пояснения за да се схване разликата между двата. Вярно е обаче, че след време показанията и на двата ще се приближат едно до друго. За зарежданията си прав, не всеки зарежда до горе.

Струва ми се, че ще е по-добре, разбира се ако не е сложно за писане, освен сегашният показател да се посочи и "коридора" макс.и мин. стойност, а не тяхната средна.

Edited by teodordt
0

Да бе, аз затова и започвам с това че сега си е добре ... и както ми го разясни митко, като направя сега едно зареждане "до горе" и ще хване в сметките и всички частични зареждания (по10-15 литра) и грешката ще стане "вярна"!

0

Най-накрая понаправих дизайна на страницата на превозното средство, примерни такива страници може да видите тук:

http://www.carspending.com/bg/profiles/CarSpending/1-honda-accord-i-ctdi-executive

http://www.carspending.com/bg/profiles/manigault/64-honda-transalp

http://www.carspending.com/bg/profiles/teodordt/184-dacia-sandero-1-2-16v-d4f-75-hp

Ако откриете бъг или друг проблем, или искате нещо ново да бъде направено - моля да ми пишете - или тук или с бутона Feedback в лявата част на екрана на сайта. Ако е с Feedback бутона, със сигурност няма да се загуби и ще съм много благодарен ако използвате него, но следя и темата разбира се.

0

Вече може да добавяте други разходи като ремонти, обслужвания, тунинг, покупки и тн, дано да ви е полезно! Още не е на 100% завършено, но предпочитам да го пусна малко по-рано, за да дадете обратна връзка докато го изпипвам. Тепърва ще направя да се отбелязва обекта, където е направено действието, както е при зарежданията с гориво и интерфейса ще е подобрен.

other_expenses_bg.png

0

Имам едно предложение относно секцията " Добавяне на гориво" !

Видях, че се въвеждат километри за " Магистрала", "Градско" и "Извънградско". Очевидно е, че сборът от трите ще дава " Изминат път", който по - принцип се получава от разликата в километража, т.е. той е известен. Мисля, че ще бъде удобно при въвеждане на числа в две от графите по-горе, в третата да се изчислява разликата между " Изминат път" и сборът от числата, въведени в двете графи. Пример: "Изминат път" - 678км, "Извънградско" въвеждам 325км, не съм карал по магистрала т.е. " Магистрала" 0км и като резултат в графа "Градско" да се появи 353км. Не че не може да се сметне наум, но мисля, че така секцията ще изглежда по завършена пък и по-удобна за потребителите!

0

Това от много време го има замислено и все не остава време да го направя. Слагам го отгоре в списъка с текущи задачи, за да не го отлагам, а да стане до ден два!

0

Предполагах, че е така! ;)

Поздрави и за новата секция " Добави друг разход" - с нея наистина ще може да се следи всичко, което се харчи за возилото!

0

Чак всичко... След известно време ще има секция "застраховки, данъци и такси" където ще може да се следят и те, да има напомняния при наближаване на изтичане и прочеее.

0

Е, да...Аз по-скоро имах предвид, че в подграфа " Други" може да се запише всякакъв разход и в " Бележки" да се конкретизира за какво са отишли парите. Вярно е, че другите потребители няма да са наясно за какво е бил разхода, но пък собственика може да си види бележките и да си припомни!

0

До края на седмицата вече ще може да се види за какво е разхода (ще могат да се виждат лесно бележките), това е просто част от недовършените неща. В момента съм много зает с куп други ангажименти и не смогвам, но уиикенда ще имам повече време. Ще трябва скоро да започна и системата за "права" - да можеш да контролираш кои данни са публични, кои не.

0

Е, да...Аз по-скоро имах предвид, че в подграфа " Други" може да се запише всякакъв разход и в " Бележки" да се конкретизира за какво са отишли парите.

Добавих в таблиците с "Други разходи" и "Зареждания" иконка, която да показва бележките въведени за даден разход, при минаване с мишката през нея. Дано да е полезно.

1

Утре проектът ще бъде представен на месечнното събитие OpenCoffee в София пред 30-50 човека, пожелайте ми успех :)

0

Ха...Успех от мен! Не съм ползвал до сега друга подобна система. Все се каня да разгледам онази, която споменаваш в началото и да направя сравнение. Мисля, че това което си направил до сега е от полза на всеки, който иска да следи разходите си без особени усилия. Освен това можеш да правиш сравнение между своето ауто и всички останали в системата, т.е. да си "сверяваш часовника" с други марки, двигатели и т.н.

Успешно представяне...и после репортаж как е минало :)

0

Айде, Митко, действай и пиши как беше приет проекта...

0

Благодаря! До края на годината ще са готови още много много работи от плануваните по системата. Тогава вече мисля да започна да я разпространявам из авто форуми и сайтове. Колкото повече хора използват приложението толкова по-полезно ще става - сега просто няма достатъчно данни, за достатъчно автомобили. Надявам се и това събитие да предизвика интерес у повече хора и така да помогне развитието на проекта.

0

Презентацията мина добре (по думи на някои от потърпевшите й). Имаше зададени въпроси, дадени идеи. Надявам се сайта да бъде споменат някъде из блог пространствата ако не друго.

0

Нещо дребно, но доста забелязващо се – когато има едно зареждане, в банерчето за форуми пише "1 зареждания". Може да го има и на други места в сайта, просто банера давам за пример. Оправи го, като имаш време – една проверка дали е 1 и ако е, замяна със "зареждане". ;)

0

Заради големия наплив от желание данните на всяко МПС да могат да са "Лични", побързах да се отзова (пфу пак е станало 2:30). И така, вече в страницата "Обнови МПС-то", можете да избирате кои от въведените данни да се виждат (например да скриете километража си, всички парични суми, които сте дали или километража на МПС-то), а можете да нарпавите и цялото МПС "лично" - никой няма да го види никъде повече по сайта.

381790_225942304138181_155592087839870_623453_712454105_n.jpg

1) Вашите лични данни като име, имейл, пол, рожденна дата, държава и тн, които може да попълните в профила, никога не е можело и никога няма да може да се виждат свободно от 3ти лица без съзнателното ви съгласие!

2) Искам да отбележа, че освен ако вие не качите снимка в сайта със себе си до колата заедно с регистрационния й номер, едва ли някой може да направи асоциация между МПС-то и вас самия. В този ред на мисли, освен ако наистина не се страхувате много, оставете го публичен - нека се виждат данни за другите потребители, в крайна сметка на първо място за това е системата

3) Администратора на сайта (аз) и може би бъдещите му модератори (някой ден ако има такива) ще имат достъп до всичко. Но скоро ще кача "Условия за ползване" там ще го пише това, както, че вашите данни няма да бъдат давани или продавани на 3ти лица.

4) Всички данни - скрити или не, ще могат да се използват при средни статистики (някой ден) за някой модел/марка. Вашето име, имейл, никнейм и тн по никакъв начин няма да бъдат асоциирани с тях. Просто някой ще види, че средно "за VW Golf парите за гориво на 100км са еди си колко и парите за ремонти на 1000км са еди си колко" и такъв род данни, каквато е една от целите на системата.

И последно - системата съм я писал по нощите, може да има някой пропуск, да отбележите като скрити някои данни, а те да не се скрият (много малко вероятно е, уж тествах) - сега ще видя кой крие данни и ще тествам дали всичко работи. Ако намерите пропуск - не ми се сърдете, пишете ми, имам желанието да го отстраня!

0

Докато правя големите неща, качих и някои по-малки подобрения.

- В таблицата със зарежданията има иконки, над които като минете с мишката излиза изминатия път градско / извънградско (ако сте попълвали) - може да се наложи да натиснета CTRL+R 1-2 пъти, за да се изчисти кеша на CSS преди да заработи

- Можете да триете МПС-тата си вече

- Настройките за сигурност на МПС-то са отделени от добавянето/редактирането му.

- Оправени са други бъгове и малки неща в темплейтите

routes.png

0

Голям + за иконките и най-вече, че от тях може да се види по колко км са изминати по съответния път за всяко зареждане ( разбира се, ако са въвеждани :) )!

Мисля, че ще е полезно за системата, когато се използва търсене в базата данни колите да могат да се сортират по среден разход.

0

Здравей, admin!

Преди известно време забелязах една неточност при сумирането на разходите в таблицата за обобщение - " Разходи". Ето какво имам предвид:

При въвеждане на нов разход в съответна категория/подкатегория всичко е наред и той се добавя към сумата в съответната категория в " Разходи" . Например, в обобщението за " Покупки" имам 300 лв. След това в " Покупки/други" въвеждам 10 лв., защото съм си купил крушка за фар. След това като резултат в обощението за " Покупки" излиза 310 лв. и всичко е ОК!

При редактиране на стар разход и смяна на категорията му с нова категория обаче, стойността на стария разхода остава в сумата на първоначално регистрираната категория и съответно в новата категория не се добавя нищо. Пример:

В " Ремонти" имам 100 лв.; " Покупки" - 310 лв. (примера от горе).

Редактирам разхода за крушката и го местя от категория " Покупки/други" в категория " Ремонти/Светлини", но в обобщението " Разходи" остават старите суми - " Ремонти" - 100 лв.," Покупки" - 310 лв., вместо " Ремонти" - 110 лв., "Покупки" - 300 лв.

Уточнявам, че този проблем се отнася към всички категории, а не само към цитираните по-горе!

За да е всичко коректно, в момента вместо редактиране на стария разход, правя изтриване на разхода и въвежаднето му отново в новата категория и така сумите за отделните категории в " Разходи" са правилни.

В профила си съм оставил редактирани стари разходи(без да съм ги въвеждал отново), на които съм сменил категорията от " Покупки" на " Други такси", за да се види разликата на сумите в обощението " Разходи"

Поздрави!

0

Ще се постарая да го отстраня възможно най-скоро. Тези дни нямах възможност да се занимавам нито с форума, нито със сайта, но довечера очаквайте по-голямо включване :)

0

Направих обща цена на км и цена за гориво на км. Ако цените ви се сторят съмнителни, докладвайте ми и ще видим как да ги подобрим. В момента за общата цена на км пробег взимам разликата на максималния и минималния километраж и смятам общо похарчените пари спрямо него. Ако например имате само два километража въвеждани из системата, да кажем 100 000 и 100 500 - значи системата смята, че сте изминали с колата си общо 500км. Ако от тук нататък въвеждате зареждания и добавяте разходи без да отбелязвате километража, но пък въвеждате похарчени пари, то цената на километър пробег ще стане много голяма. Скоро ще направя импорта, честно казано има само едно нещо да направя преди него.

0