Jump to content

Джанти за c10


garrett04bg

Recommended Posts

Привет на всички,

 

Другата седмица очаквам да пристигне малката злобарка c10 и имам доста планове за визията, тъй като ще е фирмен/рекламен автомобил. Искам да и сложа 17" джанти (ако е възможно). Някой запознат ли е с размер на джантите или модел от който мога да заимствам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай за офтопика, защото не отговарям на конкретния ти въпрос.

 

За мен 17ките джанти са голяма грешка за Voleex-а. Първо, това не е много мощен автомобил - по-тежки джанти, с по-широки гуми ще го скопи допълнително и осезаемо. Второ, ако въобще е възможно да напаснеш общия диаметър на колелата към оригиналния размер (за да не те лъже километража), ще стане само с много нископрофилни гуми. А по нашите пътища като изпердашиш някоя дупка тия нископрофилни гуми стават на попара. Да не говорим, че гумите ще са значително по-скъпи (общо взето качествени 17ки са около 180-200 бройката, качествени 15ки са 100-120).

 

Лично аз бих си останал на оригиналния размер от 15 цола за лятото и дори може би 14 цола по-високи гуми зимата. Но нека и другите споделят мнение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се извинявам за офтопика, но във връзка с размерите на джантите, за който и Админ пише, има малко писано в тема за повишаване на проходимостта на Hover-а, което е общовалидно и за леките коли. Там проблема е обратен - от 17" да се мине на 15", като гумата ще има по-висок борд, за да се намали риска от пръскане на гумата по нашите "красиви" пътища.

 

По същата причина и аз мисля, че оставането на 15" на Voleex-а е по-добрия избор - по-голямо разстояние от джантата до ръба на дупката и от там по-добра сигурност, възможност за каране на по-ниско налягане зимата, и разбира се - по-ниската цена.

 

Иначе по темата: самият размер на отвора, броя гайки, ширината и изместването може да се видят и измерят, като примерно ширината трябва да е написана на самата джанта след като се свали гумата.

 

Като неофициална информация, след малко търсене намерих някакъв сайт с различни джанти за Voleex C10, от където се вижда, че има от 14 до 18" джанти за този автомобил:

 

http://tireswheels.o...leex_c10/0/1.3i

 

От дадения линк се вижда, че броя отвори за болтовете/гайките е 4, централен отвор 100мм (тук май съм в грешка и е разстоянието между болтовете), отместване ЕТ40, ширина J6.5 за 15" джанти.

 

При 16" и 17" джанта ширината е вече J7", при 18" е J7.5, за да може да се удържа гумата да не излезат бордовете. Отделно по-голяма джанта (и по-малък борд) предполага доста по-високо налягане в гумата, което при удар в ръб на дупка може много по-лесно да доведе до спукване.

 

Също така при по-широка джанта се изискват и по-широки гуми, като от 185/60/15 стават на 215/40/17, което ще натоварва повече кормилната система, ще се увеличи и радиуса на завой, както и разхода на гориво ще е по-голям.

 

Едит: Уточнение за размера на централния отвор...

Редактирано от peterst
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега погледнах и ориентировъчни цени за 17" гуми в размер като за Волекса. Хубавите гуми почват от 250 лева... Например една и съща марка и модел - 15"-вите са 130 лева, 17" са 270 лв. с най-ниския скоростен индекс :angryfire:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Размерите на джантата за Voleex C10 дадени ми от дилър преди време са: 15, 6J, 4/100, 54, ET+45.

 

Офтопик:

Днес както си карах по Цариградско Шосе на моста над бул. П. Яворов в посока Орлов Мост и пред мен в средната лента (аз бях в лявата) на 20-на метра един старичък джип. По едно време занесе на една страна, за щастие на другата, а не към мен и му се откачи предна лява гума. Той се удари в бордюра в дясно, а гумата потегли към Орлов мост по наклона. Удари се в мантинелата по средата и за малко да прескочи, след което шареше по платното. По едно време я изпреварих, но съм сигурен, че чак до Орлов мост е стигнала. Както идваха коли в насрещното платно не ми се мисли какво щеше да направи тази гума, ако беше прескочила, особено както не беше спукана.

Редактирано от nmnikolov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега ,тъй като колата е нова за нашия пазар ,не мисля че някой ще ти каже точни параметри на 17-ки ,които да паснат.По-скоро отиваш в магазин за джанти и гуми и започвате проба ,коя джанта ще пасне.Както казаха колегите по-горе този размер джанти ще натоварят кормилната ти уредба затова е хубаво да провериш дали няма да ти падне гаранцията на автомобила.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като С10 като купе е Тойота Ярис ІІ можеш спокойно да прегледаш форумите за този модел . За 16" може би ще има вариант , но за 17" твърде вероятно е да опира гумата заради ширината някъде и да е необходимо за се слагат допълнителни фланци ( за разширение навън) .

Трябва да се има предвид , че по-широките гуми и изнасянето им встрани натоварват допълнително лагер/главините и това води до честата им смяна . Имам едно Пунто купено с фланци и широки гуми и се наложи да минем на оригиналния размер поради тези проблеми . Иначе визията , а и стабилността рязко се повишават както и разхода на гориво. Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички,

 

Другата седмица очаквам да пристигне малката злобарка c10 и имам доста планове за визията, тъй като ще е фирмен/рекламен автомобил. Искам да и сложа 17" джанти (ако е възможно). Някой запознат ли е с размер на джантите или модел от който мога да заимствам?

Колега ако не ти се дават пари за нови джанти,имам 15" 4Х100 от Тойота Ярис,които със сигурност стават на Волексчето,тъй като железните ги продадох на колега със Волекс.Ако проявиш интерес ще ти пратя снимка сподробности!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Колега ако не ти се дават пари за нови джанти,имам 15" 4Х100 от Тойота Ярис,които със сигурност стават на Волексчето,тъй като железните ги продадох на колега със Волекс.Ако проявиш интерес ще ти пратя снимка сподробности!

Прати снимки да видя :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Колеги, на какви джанти сложихте зимните гуми? Размерите на джантите вече ги имам, обиколих едно 90 % от гумаджииниците в града и никъде нищо. Вече се чудя дали да не сложа зимните гуми на летите джанти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Джантите на Волекс C10 са идентични с тези на Ярис. Данните са следните:

15x6J

ET+45

Отвор 4/100

Централен отвор 54

 

Взимай за 25лв втора ръка и си карай с кеф зимните гуми ;)

Познавам поне 3ма с Волексчета С10 с джанти от Тойота Ярис с гоерописаните параметри

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз знам за Яриса, но в Монтана дали ще събереш 5 Яриса общо и следователно няма коли - няма пазар. Иначе точн това искам да направя - 100 лева за джанти и да хакна зимните гуми на тях. През всички гумаджииници дето минах им обяснявах, че ме устроиват и от Яриса и всички ми казват, че няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има доста модели коли с посочените параметри на джантата -хонда ,опел, рено,фолксваген,шевролет. Дори и централния отвор да не отговаря ,търси такива с по -голям такъв ,разликата се компенсира от пласмасова втулка.ЕТ-то на джантите също може да варира ,дори и да не намериш същото ,подобно но не с фрапираща разлика пак става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Какви са ти аргументите ЗА?

 

Против:

- силно ще се влоши возията на колата

- ще се вдигне разхода

- с нископрофилни гуми ще правиш балони при всяко влизане в дупка с по-голяма скорост.

- цената на джантите е по-голяма

- цената на гумите е доста по-голяма

 

Единственото ЗА, което се сещам е:

- ще изглеждат по-добре

 

Но това е прекалено субективно - на мен малка кола с големи джанти ми изглежда по-скоро смешно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широката гума има едно приложение и то е да има по-голямо сцепление при ускорение/спиране. Обаче с тия 97кс ти с правилно потегляне и с тънки 14ки ще потегляш без да превъртят. А 17ките с голямото съпротивление ще ти влошат даже ускорението. Широките гуми имат по-лошо поведение през вода (така наречения аква-планинг, колкото по-широка е гумата, толкова по-зле може да поднесе).

 

Не случайно колата идва с 15ки, като за зимата бих си купил 4 броя железни 14ки - хем по-евтини гуми, хем като са по-високи ще вози по-добре, хем като са по-тънки ще драпа повече през снега. Хем ако ги изтряскаш в някоя дупка се изправят за 5лв или сменяш за 25-30лв с хубава 14ка. Но да слагаш повече от 15 цола на Волекса заради едната гъзария, за мен е неоправдано и глупаво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

/joke

 

15-ки джанти не са зле и за други машини, не само за волекса :D

800px-DSCN1083.jpg

Повече инфо има тук: http://tntmonstertru...uck_Conversions

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко ли ще ми излезне да направя Волекса в монстър трък? :D

 

Иначе ако ти се харчат пари по джанти, колега, ти препоръчвам черните оригинални. Много са красиви и са си 15-ки. Сигурен съм, че има снимка някъде по форума на такъв Волекс, но ме мързи да я търся :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...