Jump to content

ELM327 OBDII и софтуер за Windows базирани устройства


Recommended Posts

Отварям нова тема като продължение на този пост (цък), тъй като връзката с Windows базирани устройства се оказва специфична и се надявам да спестя часове лутане на някой който е решил да използва данните от компютъра си на такова устройство, като смартфон, лаптоп, таблет или компютър.

 

Закупих си такова устройство (ELM327 OBD2 Bluetooth 1.5)

 

l_MOig.jpg

 

Устройството във Hover H5 се монтира в буксата, която е до ръчката за отваряне на предния капак (с черен гумен предпазител е, затова се забелязва по-трудно).

Използвам смартфон HTC HD2.

Връзката по Bluetooth става лесно, като се търси устройство - появява се такова с име CHX - при добавянето му трябва да се ънчекне Serial Port, защото иначе ще търси свързан кабел.

Предлагания и читав софтуер, който изобилства е за Android OS. Такъв е и този в CD-то, което идва с устройството.

След дълго лутане и даже няколко натрошавания на ROM-a на смартфона, тъй като се опитвах да сложа Android, забелязах този продукт:

 

HOBD - http://hobdrive.com/ има форум за поддръжка и на руски.

 

Първоначално инсталирах версия 1.1.1 - при мен сработи hobd-1.1.1.wince-standalone.zip (.cab се инсталира но не се свърза, предполагам заради .net)

 

След това сложих версия 1.1.27 - (цък), която след инсталация през .cab си тръгна перфектно.

 

Много малко време съм тествал продукта, но впечатленията са ми, че е супер полезен и не отстъпва на това което съм гледал за Android аналозите (Torque).

 

Включено е екрана да е HUD (Head-up display - екрана става като прозрачен и ако е на предното стъкло не пречи на видимостта, но се изискват допълнителни драйвери, които се намират в нета, но на мен като, че ли не ми е необходима тази функция)

 

Платената версия е с повече функционалност и определено е на ниска цена - 21 долара. Доколкото успях да прочета, предлага се в платената профил за Great Wall.

 

Повече впечатления ще добавя в тази тема след повече работа с продукта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията. Имам една молба. Би ли могл да тестваш, дали твoят адаптер се разпознава от iPhone или друго iOS базирано устройство. Аз си купих ето този адаптер, но се оказа че iPhone не го разпознава.

elm327-bluetooth.jpg

Иначе на Android устройство си работи нормално. От някакви съображения за сигрност, Bluetooth при iPhone е "леко кастриран". Притежателите на iPhone да го имат впредвид!

 

Ако искаш, темата може да се разшири за да е максимално полезна за всички:

 

- адаптери съвместими с различни устройства и OS

- софтуер за различни платформи и впечатления от него

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря за информацията. Имам една молба. Би ли могл да тестваш, дали твoят адаптер се разпознава от iPhone или друго iOS базирано устройство. Аз си купих ето този адаптер, но се оказа че iPhone не го разпознава.

elm327-bluetooth.jpg

Иначе на Android устройство си работи нормално. От някакви съображения за сигрност, Bluetooth при iPhone е "леко кастриран". Притежателите на iPhone да го имат впредвид!

 

Ако искаш, темата може да се разшири за да е максимално полезна за всички:

 

- адаптери съвместими с различни устройства и OS

- софтуер за различни платформи и впечатления от него

 

Разгледай това (цък)

 

Мисля, че темите ще са по-полезни ако има разграничение по ОС (операционна система).

Масово е разпостранен адаптер ELM327 по OBD2.

Устройство (Персонален Компютър, Смартфон, Лаптоп, Таблет и др.) или има една ОС или може да има 2 или няколко (тогава влизаш в съответната тема)

Софтуера разчитащ данните от адаптера и визуализаращ в подходящ вид е повече ориентиран за дадена ОС.

Ако се направи една тема за всички адаптери, ОС и свързани устройства ще стане голямо четене докато намериш информация която търсиш, а това понякога е отказвателно за търсенето...

 

Надявам се в тази тема да се обсъжда конкретния софтуер или някой по-добър, но да е за ОС Windows ( Windows 95/98/XP/Vista/7/Mobile 5.x-7.x /CE и още някой пропуснат Уин :) )

Редактирано от Любомир
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За CarPC (WindowsXP/Vista/7) ще ползвам Centrafuse (http://www.centrafuse.com/), към него има плъгин, който разчита OBD II идващ от въпросния адаптер. Предполагам не е много практично ако целта е само четене на OBD данни де, без ползването на останалата част от софтуера.

 

Аз специално съм го купил, но в нета го има и пиратски, но подобен род линкове не се публикуват тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@nmnikolov

А какво си качвал - SD или NAND? И двете си имат перфектните недостатъци и само заради едно приложение - не, мерси!

 

@admin

Интересен продукт. На някой може да му е полезен, точно защото има повече функции.

За пиратски линкове мисля, че не е необходимо да се публикуват - който търси - намира ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Любо, NAND качих и на двата. Като с единия телефон на една колежка само ме разиграваше... Първо и качих Андроид, после вика искам WP7, после хайде пак ме върни на WM6... То недостатъци винаги има, ама телефон с WM6 или WP хе не мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Аз за сега го , мъча да го подкарам първо на лаптопа!! Ама цел ден се опъва!!!! Свъзаха се устроиствата OBD2-то и компа през Bluetooth-та и до там,направо ни скъса невите и неще да тръгне!! Ако мож е да споделите дали сте го пробвали на лаптопец с win7 и да кажете някви програми да видя ,че работи добре на компа и тогава ще го мача по смартфоните!!! дайте некво инфо за безпроблемно подкарване ,дорида е снай скопената безплатна програма да тръгне ,пък после ще търсяпо читава,щот да си купя програма и да не мога да я подкарам нещъ!!!!! :crybaby2::help::) :) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...