Jump to content

Смяна на чистачките на H5


Recommended Posts

Здравейте,

 

Направило ли ви е впечатление чистачките на предното и задното стъкло да не чистят добре винаги.

При мен в големите снегове задната чистачка понякога неизчистваше хубаво стъклото, а предните скърцат иначе чистят добре. Замислям се да ги сменя, но все пак са нови. Поради факта че в послендите години не съм ползвал други освен оригинални закупени от сервиз, незнам за H5-та какви да взема. От дилъра ми казаха, че няма вариянт да се заменят с други, освен аз да си намеря. Въпросите които възникват са:

 

1. Какви чистачки да търся? - Преди години съм си взимал на Bosh от Shell, но изкараха около един сезон, колкото графитките за 4,5лв струваха тогава около 2006г.

2. Какъв размер да избера?- Измерих ги и това което сега мога да споделя е че голямата е 55см, по-малката предна е 50,5 см и задната е 35см (ако съм ги измерил правилно). Поразгледах по магазините и точно такива размери не видях за сега (не че съм търсил много). Все са с 1 см по-малки или по-големи или точно този размер е изчерпан (шанс :icon_pale: ).

3. Как се сменяват? - да си призная не съм чел в книжката, но ще погледна какво пише там.

4. Има ли смисъл да ги сменява човек? :)

 

Това е за сега, ако имате идеи споделяйте. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравей,

опитай първо да си купиш силиконов спрей от някой от големите железарии. полезен е за всеки автомобил. аз с него си пръскам преди всяка зима уплътненията на автомобила и никога не ми се е случвало да залепне вратата. малко се отплеснах де...

та с този спрей напръскай чистачките. той е реално фин силикон, който запълва порите и прави повърхността гладка и мазна... ако това не помогне за твоя случай ти препоръчвам да си купиш чистачки бош. аз ги купих моите от ауто плюс и вече трета година чистят като чисто нови. цената на новите обаче е солена. предната ми беше 35 лв, а задната 25

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

забелязвам, че в упътването е указана подмяна на перата, а не на целите чистачки! :blink: .Иначе и при мен в мърляво време-малко дъжд/ малко сняг/ малко студ= доста кофти видимост отпред. На Реното взех "Валео"- около 20лв. бяха - държат се перфектно във всякакво време.

Както виждам са със същия захват за рамото, но са 51 см. - нито за компот, нито за ракия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

свали ги и с тях отиди в "Практикер", имаш огромен избор там, сравняваш чистачката с тая там и ако е същгата дължина взимаш, така е най-лесно, аз си взех Bosh и съм доволен, поне за сега

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И моите чистачки на Волекса не са хубави, особено предна дясна. Тя е изключително миниатюрна и често скърца и замазва. Още като си вземах автомобила дилъра ме предупреди, че чистачките не са хубави. Задната ми изглежда добре в огледалото като карам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и вариант да си вземеш друг размер (малко по-големи или по-малки), но незнам точно при Ховър как ще паснат на око може да се прецени как ще се застъпват ако са малко по различен размер. Едва ли ще окаже някъкво особенно влияниие ако чиситачката е 51см вместо 50.5см. Много хора си слагат на по- старите коли по големи чистачки да могат да чистят по- голяма площ. Мисля, че малко разминаване няма да е от значение (някой да ме поправи ако бъркам).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите.

 

За сега може би ще пробвам със смазване, пък после ще видя може да ги сменя. Тези дни няма да ходя по-магазините да търся нови чистачки. Така че ще ви информирам какво съм направил :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си силиконови пера и си ги смени:) Моите колеги ползват такива и са много доволни. Не скърцат и на студено чистят добре. Иначе при по-студено време графитените се втвърдяват и не чистят поне докъто не се стопли купето и предното стъкло и не се отпуснат. Иначе, лятно време всички чистят прилично. Това са и моите наблюдения:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото видях, GW са със стандратни захвати, така че могат да се сменят чистачките с каквито искате от автомагазини, бакалии и бензиностанции, като спазвате размерите на оригналните (разминаване от 1-2 сантиметра не е от значение).

 

Лично аз ползвам "бананите", които продават в OMV, синята опаковка. по 10лв. парчето са (същите в Бриколаж са по 6лв., но нямам наблизо) и за два сезона все още чистят прекрасно, освен това са и по-тихи от стандратните. Досега нито един път не са и скърцали, даже и движат на сухо. Лявата съм я взел с 2 санта по-голяма, а дястана си е стандратния размер.

 

Чистачките НЕ се смазват. Смазват се другите гумени уплътнения, но чистачките не са уплътнения. Не правете глупости, ами ги сменете.

 

От опит казвам - не инвестирайте в много скъпи чистачки. Крадат се, няма майтап. На хубавият нов комплект Бош или Валео за 40-60лв. ще му се радване няколко дена. После друг ще му се радва... за съжаление - факт.

Редактирано от Vitku
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото видях, GW са със стандратни захвати, така че могат да се сменят чистачките с каквито искате от автомагазини, бакалии и бензиностанции, като спазвате размерите на оригналните (разминаване от 1-2 сантиметра не е от значение).

 

Лично аз ползвам "бананите", които продават в OMV, синята опаковка. по 10лв. парчето са (същите в Бриколаж са по 6лв., но нямам наблизо) и за два сезона все още чистят прекрасно, освен това са и по-тихи от стандратните. Досега нито един път не са и скърцали, даже и движат на сухо. Лявата съм я взел с 2 санта по-голяма, а дястана си е стандратния размер.

 

Чистачките НЕ се смазват. Смазват се другите гумени уплътнения, но чистачките не са уплътнения. Не правете глупости, ами ги сменете.

 

От опит казвам - не инвестирайте в много скъпи чистачки. Крадат се, няма майтап. На хубавият нов комплект Бош или Валео за 40-60лв. ще му се радване няколко дена. После друг ще му се радва... за съжаление - факт.

 

 

Напълно си прав, за жалост тази участ сполетя и мен преди няколко месеца, радвах се точно 2дена на нови хубави чистачки....

Редактирано от Xerth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е много тъжна новина, че се върнахме в зората на демокрацията да се крадът чистачките. Мислех че са отдавна минали тези дни.

 

Жалко е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, то наркоманизирани идиотчета дето мама и тати не са ги галели по главичките като малки е имало и ще има винаги. Те повечето рано или късно се самозатриват ама лошото е че докато го направят страдат нормалните хора.

 

Ония ден гледам някакви хлапетии се качили на гаражите. И майките и бащите им увиснали по терасите и никой не им прави забележка. И когато едното тъпоъгълниче се хвана за конзолата през която влиза кабела на тока към гаража едната майка изтръпна и се развика. Добре че не беше чак толкова влажно и че кабела е здрав и няма пукнатини по обвивката (само на 2-3 години е) та не го утрепа че току виж тръгнали да съдят собственика на гаража после че не обезопасил гаража да не могат да се качват отгоре му.

Редактирано от gwfan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Колеги, за да не правите моята грешка, ако решите да сменяте чистачките, да знаете, че са с различни размери - 55 и 50 см.

 

Измерих само шофьорската и напазарувах две по 55 см - или по-точно по 22 инча.

 

Добре, че ги сменях пред магазина, че се удивих, че дясната е по-къса...

 

Дясната е 50 см, тези които се продават са 20 инчови - или 51 см. Няма 50 см. След поставянето на дясната, пластмасовия ръб опира на пластмасата долу на прозореца и се чува тракане когато отива на долно положение. Не пречи на механизма и не е фатално, но мен ме дразни шума от това тракане, особено когато е по-бързо движението, затова ще търся да я сменя и тази.

 

Смених чистачките защото при почти сух прозорец се чува неприятно стъргане от тези които идват с автомбила... то и при китайските имало и по-маркови ;)

 

За задната - идея си нямам къде да намеря такава - и аз я измерих 35 см... най-късата предлагана по магазините е 41 см...

Редактирано от Говедо
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен от дилъра може да си вземеш 35cm. Аз от моя си поръчах от еврините на Bosch, като предната дясна е 34cm вмясто 35. Но като гледам съвсем спокойно може да сложа и 40cm чистачка за предна дясна. Има достатъчно разстояние и от двете страни. Но това е само на око, едва след като се пробва може да се твърди такова нещо със сигурност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приключих драмата с чистачките.

 

Взех си Bosh все пак въпреки, че преди години не останах особено доволен от тях. Имаше комплект по 2бр. от размер така че за тази година си имам чистачки.

 

Догодина ако не съм доволен ще изпробвам други.

 

Благодаря за коментарите. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Намерих 35 см за задна чистачка в Карфур.....ама не можах да я сменя - нещо се опъва да излезе старата. Но задното рамо пластмасово ли е, или на мен така ми се струва ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих 35 см за задна чистачка в Карфур.....ама не можах да я сменя - нещо се опъва да излезе старата. Но задното рамо пластмасово ли е, или на мен така ми се струва ?

 

Не ми изглежда да е пластмасово. Да си призная първият път когато се опитах да сменя задната чистачка не успях. Отказах се, но след няколко дни когато сменях предните, реших че няма начин да не стане и след като видях че предните излизат я понапънах и излезе. Принципа е съща като на предните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Захващането е различно от предното. На задната държача е направо на рамото. Как я извади - натискаш за да излезе на горе, или обръщаш перото и тогава ?

Редактирано от radioworld
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си спомням да ти кажа много добре. Може и да си прав че са различни.

 

Май беше като обърнеш перото да се получи като перпендикулярно на рамото и после дърпаш чистачката към основата. Не бива да се прави рязко, а плавно с постоянен натиск. Нещо такова беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега вечерта се опитах да я сваля и не успях. Утре на светло ще го опитам пак и ще ти кажа как се прави.

 

Наистина е различно от предните, но както вече казах просто го направих преди време и не си спомням как беше номера. Ще си припомня и ще го споделя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свалих я чистачката много лесно при това :).

 

Но се оказа че не съм я сменял, а само съм си мислел.

 

Сваля се като се обърне чистачката перпендикулярно на рамото докато се чуе щракване. Това щракване се получава когато "пъпките" които са на самата чистачка излязат от съответния отвор в рамото. Прилагам и снимки за по-добра илюстрация.

 

Поради наличието на тези "пъпки" не може да се смени с каквато и да е чистачка а трябва да е същата. Решението в случая е да се смени самото перце. В моя случай си бях купил чистачка, но съм сменил само предните и после съм отписал смяната на задната.

 

Съжалявам че съм те подвел за това че съм я сменил.

Редактирано от Ванката
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, Ванка ! Същите неща за които пишеш ги установих днес :BangHead: . И все пак - задното рамо е от пластмаса. И аз купих перо и като при теб се оказа, че не става - по-тясно е,стои много стегнато и не може да прилегне на извивката на стъклото (т.е стана по-зле). Мисля за същия вариант да подменя само перцето, дано стане ! Но трябва да се внимава,че и тя е пластмаса. Ще пиша каква съм я свършил.......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я пуснете една снимка на тез извънземни чистачки да ги видим... Може някой случайно да мерне в някой магазин подходящи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...