Jump to content

ESP


Recommended Posts

ESP помага най-вече на неопитните шофьори и тези, които не се замислят какво ще стане ако натиснат спирачката в заледен завой при спускане. Няма да изброявам от коя група шофьори са това, защото обхваща всички раси, полове, възрастови групи и религии.

Лично за себе си ще кажа, че са ми трябвали повече от 5 години активно шофиране за да започна да се замислям при всяка ситуация на пътя.

Пример1: на всяко натискане на спирачката да гледам повече в огледалото за задно виждане да не ме "изнасили" някой отзад, отколкото напред.

Пример2: при спускане да използвам 90% двигателна спирачка.

Пример3: на заледено да не натискам спирачка, независимо от скоростта

останалите примери всеки сам си ги знае от живота

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

zlos7ar, не си прав. Колко от шофьорите които познаваш карат безопасно и в критична ситуация биха взели мигновено адекватно решение, за да избегнат ПТП ? Ако ти през живота си си навъртял 1 милион км и си минал през почти всичко има хора които шофират в годината 4-5 пъти. Така че масата от хора няма да овладеят колата, половината дори може би ще пуснат волана, а ти ако искаш по всяко време можеш да изключиш системата или въобще да не си я купуваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

admin:), критични ситуации стават обикновенно поради недостатъчно опит и подхода към решаването на ситуация също е въпрос на опит. Да натискаш спирачка в завой е чиста проба самоубийство, в завой се влиза на предавката, на която се излиза и никога не се натиска спирачка. Съгласен съм че често се случва да виждам подобни маневри, но това подсказва само липса на опит, тя и моята жена стои на светофара с натиснат съединител ама това не значи че трябва да слагат на всички коли керамични съединители нали. Идеята е че самата система не е лоша, но прави шофьорите "лениви".А относно кофтито ситуация, докато разбереш че ЕСП-то е отказало вече е много късно за реакция. В защита на тезата за "ленивостта". Стара ми кола нямаше климатик, сегашната има, преди не ми правеше впечатление, но сега, усетя ли че климатика умира (добре че той поне не умира от раз) първо отивам да го оправя а след това да пия кафе.... Ако опцията за монтиране на ЕСП е 1000 лв например, предпочитам да давам парите за по-хубави гуми и да карам кола без ЕСП от колкото да карам кола с ЕСП, ама да не ми останат пари за гуми, зщото съм виждал чисто нови коли с гуми, на които им се подават теловете (такси взел нова кола ама нямал пари за нови зимни гуми и сложил от старата, едната с балон, другата без грайфер), ама кара нова кола нали....

 

П.С. Ако на един шофьор без опит колата му се държи стабилно, дори когато той прави глупости, той никога няма да се научи какво трябва да прави, и когато в един (дай боже слънчев ден) системата се повреди, той дали ще знае какво ще прави и дали ще натрупа опит?

Редактирано от petkov_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе то голяма част от неопитните шофьори незнаят и какво е ЕСП ама това е друга тема :)

пак и тези дето незнаят какво правят и ЕСП-то не може да ги спаси, но така ще е докато не измислят система която да контролира волана при екстремни ситуации

Редактирано от zlos7ar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казано по друг начин за сега предпочитам да се доверя на фабичното ми ГСП (Гъзна Стабилизираща Програма), до сега не ме е подвела, усетя ли че гъза ми тръгва на кестерме активните системи веднага компенсират недостига на стабилност :)

 

Дано няма малки деца че админа ще ме банне :)

Редактирано от petkov_
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има доста разработки на системи, които да управляват и завиването на колелата, не само приплъзването, но при всяка катастрофа всеки ще се опита да осъди производителя, че видиш ли колата е завъртяла волана така, че той да се натресе в дървото или в тоя отсреща :)

Иначе хубаво нещо е ESP, ама по-хубаво нещо е копчето, на което пише ESP Off :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно обяснение:) Преди години по телевизия Дойче Веле или някоя друга немска телевизия имаше предаване на немската автомобилна асоциация, в което инструктори показваха реални ситуаци, на писта с включени системи АБС и ЕСП и без тях. Правиха така наречения еленов тест. Караш си с около 100км/ч и ти изкача кукла еленче на пътя:) Биеш спирачки:) 1. Без АБС въртиш волана наляво-надясно и.... и горкото еленче. 2. С АБС - еленчето оцеля, защото въпреки натиснатия педал на спирачката колата си остана напълно управляема и избегна елена. Правиха същия тест и на сняг с АБС и ЕСП. С вклячените системи колата се справи супер, без тях, хем блъсна елена, хем се заби в мантинелата. Имайте предвид,че тестовете първо ги правиха инструкторите, а после и неопитни водачи:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

esp-то за мен не е опция, а задължително нещо, като abs-а примерно. имам личен опит от каране по магистрала хемус и мисля, че основно заради esp-то не се въртях като всички около мен (отделно можех да карам с по-висока скорост и стигнах преди да затвори снега магистралата, и не спах в колата на чай от бчк - случката е от преди няколко години, не е от вчера). липсата на esp на steed-а е един от големите минуси, за мен, и може да натежи да не купя колата. не мисля, че esp-то е кой знае колко скъпо нещо. не знам защо не го слагат.

 

Колега би ли взел кола без ESP?

 

не съм сигурен доколко е обосновано да се слага ТС на 4х4 автомобил

 

Какъв са доводитети да не се монтира на 4х4 TC/ASR (Система за контрол на теглителната сила или с няколко думи да се потегля без превъртане на гуми)?

 

 

 

.................

 

Според мен АБС не на всички условия е добре да се ползва. Примерно на мокри павета спирам много зле с АБС, докато с плавно натискане на спирачката спирам в пъти по-бързо. Друг е въпросът ако трябва да завивам на спирачка. Може би тогава АБС ще помогне, но това никога не ми се е случвало.

 

 

 

ABS е предназначен автомобилът да запазва управляемостта по време на спиране.При което спирачният път става значително по-къс (това е следствие, а не основна цел на ABS).

 

 

 

За другите незнам, но за мен ЕСП-то е прехвалена система. В крайна сметка всичко зависи от гумите. Да не говорим че, колкото повече такива системи има един автомобил толкова по "ленив" става шофьора и недай си боже системата да ти потрябва и да откаже... ще се видиш в чудо. От друга страна от миналия месец (непомня точна дата, но не е проблем да го намеря), та от тогава ЕСП-то става задължително за всички новопроизведени автомобили в ЕС, така че вероятно ще го има и в нашите машинки. В крайна сметка ще стане като с АБС-а ми, имам го , работи, ама вече 10 години нито веднъж не му се е налагало да работи

 

 

 

admin:), критични ситуации стават обикновенно поради недостатъчно опит и подхода към решаването на ситуация също е въпрос на опит. Да натискаш спирачка в завой е чиста проба самоубийство, в завой се влиза на предавката, на която се излиза и никога не се натиска спирачка. Съгласен съм че често се случва да виждам подобни маневри, но това подсказва само липса на опит, тя и моята жена стои на светофара с натиснат съединител ама това не значи че трябва да слагат на всички коли керамични съединители нали. Идеята е че самата система не е лоша, но прави шофьорите "лениви".А относно кофтито ситуация, докато разбереш че ЕСП-то е отказало вече е много късно за реакция. В защита на тезата за "ленивостта". Стара ми кола нямаше климатик, сегашната има, преди не ми правеше впечатление, но сега, усетя ли че климатика умира (добре че той поне не умира от раз) първо отивам да го оправя а след това да пия кафе.... Ако опцията за монтиране на ЕСП е 1000 лв например, предпочитам да давам парите за по-хубави гуми и да карам кола без ЕСП от колкото да карам кола с ЕСП, ама да не ми останат пари за гуми, зщото съм виждал чисто нови коли с гуми, на които им се подават теловете (такси взел нова кола ама нямал пари за нови зимни гуми и сложил от старата, едната с балон, другата без грайфер), ама кара нова кола нали....

 

П.С. Ако на един шофьор без опит колата му се държи стабилно, дори когато той прави глупости, той никога няма да се научи какво трябва да прави, и когато в един (дай боже слънчев ден) системата се повреди, той дали ще знае какво ще прави и дали ще натрупа опит?

 

 

Казано по друг начин за сега предпочитам да се доверя на фабичното ми ГСП (Гъзна Стабилизираща Програма), до сега не ме е подвела, усетя ли че гъза ми тръгва на кестерме активните системи веднага компенсират недостига на стабилност :)

 

Дано няма малки деца че админа ще ме банне :)

 

 

 

ABS е спасил милиони човешки животи, ако мислите че ви е излишен и че пречи махате бушона и готово рискувайте живота си, на пътниците в колата ви и всички други учасници в движението.

Даже и колани не слагайте карайте и след употеба на алкохол.

 

Колега @petkov_ че ти си мислиш че при теб ABS не сработва дори и да е така и как с плавно натискане на спирачката в "идеалния случай" би спрял. Този "идеалния случай" не се случва винаги!!!

Да натискаш спирачка в завой е чиста проба самоубийство :huh: Кои ти го каза ? Значи ти в завой спирачката не я използваш.

Влизаш в завои и виждаш спяла кола почти на средата на пътя и ??

 

", тя и моята жена стои на светофара с натиснат съединител ама това не значи че трябва да слагат на всички коли керамични съединители нали"

Май с техниката си скаран купи на жена си керамичн съединител, но лагера пак ще го сменяш често.

 

@petkov_ Нямам нищо лично към теб и не те нападам пиша като човек, който е усетим разликата.

 

Ще го напиша накратко.(ще спеся някой моменти, защото не изкам да си ги припомням)

Случка от личен опит чисто нови зимни гуми.Колата без ABS и ESP.Скорост ***.Участъка познат съвсем плавно заобикаляне на едно пропадане на пътя след излизане от завой.Участък от пътя беше заледен(От пътуване 120 км. само тук имаше лед)!!!

Пондасяне няколко завъртания и удари.Опитен водач съм направих каквото можах за да го предотвъртя.

Щети: колата-доста мантинелата-за нова, аз със сцепена глава в кръв и други наранявания пътника до мен и на него не му се размина леко.

Минаха над 50 коли само две спяха да ми помогнат.Какво да кажа освем БЪЛГАРИ.(За мен е престъпление да подминеш човек целия в кръв и като видиш в какво състояние е колата след ударите)

Предпоснавка за верижна катастрофа нямаше колата беше спяла до мантинелатая, но голяма част беше на парчета по платното, сложих тръгалника на стотина метра за да предопредя за ПТП-то.

Всяка кола се заигрваше доста опасно един камион без малко отиде и той(за 5 мин. доката бях там )........на другия ден се пребърна камион на същия участък.

И примен сработи "ГСП (Гъзна Стабилизираща Програма)" и резултата е добър, не за колата а за 2 човешки живота.Не ми се мисли ако имаше насрещо движещо мпс.Или дерето пред, което нямаше мантинела.

Ще ви помоля да не коментирате това събитие.( С коментари от типа ако бях аз......) По добре да не ви се случва!!!(Само някой който го е приживял ще ме разбере)

Ако имах ESP само щеше да премигне лампата на таблото и това е.

 

Хората с коли за над 50 хил. и галоши вместо гуми направо са затвора.

ESP не и измислен за пари а да предпази/спъси животи.ESP сработва в точния момент и е нереално да се мисли, че човек може да замести деиствито му.

ESP-то се е доказало и, че полза от него има.

Няколко клипа за работата на ABS,ESP и TC

www.youtube.com/watch?v=WmCJtsRYE3c&feature=related

 

Шофирането е война!!!

Излезте победители или просто живи.

 

Няколко клипа от който ще усетите болката на хората.

www.youtube.com/watch?v=ktKsXanxATw&feature=related

www.youtube.com/watch?v=tUG42_itbI0

http://vbox7.com/play:8ecefd7d33

http://vbox7.com/play:fcccd20d

http://vbox7.com/pla...l=2&vid=2090971

http://vbox7.com/play:8ae599bb07

http://vbox7.com/play:810c817748

http://vbox7.com/play:d57d10843c

http://vbox7.com/play:7233ea385a

http://vbox7.com/pla...l=2&vid=6246559

Редактирано от motors
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега напълно те подкрепям , аз съм имал абсолютно същото премеждие на Искърското дефиле преди години когато нямаше тези системи и само огромния късмет , че на това място имаше мантинела не позволи да се издавим в Искъра.

Лично аз искам да стигна от точка А до точка Б най-бързо без да се напрягам, мисля и преценявам като състезател непрекъснато всяка неравност и леко завойче . Отдавна не гледам на карането като на някакво състезание или забавление и в тази връзка ABS ESP TCR и прочее системи за сигурност за мен са абсолютно задължителни . Изключването на тези системи предполага , че ще се кара спортно и рисково , което може да стане само след специално обучение и на определени места/писти , другото е келешлък , който често коства живота и на други невинни участници в движението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ABS, ESP, TRC са все полезни и важни спомагателни системи.

Няма какво да откриваме топлата вода.

Някой знае ли дали на новия H6 ще има серийно ESP, понеже това скоро ще влезе като изискване за нововъведени модели в EС

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв са доводитети да не се монтира на 4х4 TC/ASR (Система за контрол на теглителната сила или с няколко думи да се потегля без превъртане на гуми)?

 

явно съм се объркал малко с понятията. аз имам ASD, което е механичен блокаж на диференциала казано на български. И имах предвид, че при наличие на part time 4х4, което гарантира минимум 2 зацепени колела във всеки момент няма смисъл да се слага блокаж на диференциал на машина, която се бори да е в ниския ценови сегмент. Сериозните джипове имат допълнителни блокажи на диференциалите. Примерно Нисан Патрол е part time 4x4 и има блокаж на задния диференциал, което гарантира при тежки условия минимум 3 движещи се колела.

 

ABS е предназначен автомобилът да запазва управляемостта по време на спиране.При което спирачният път става значително по-къс (това е следствие, а не основна цел на ABS).

 

Съгласен съм, че ABS запазва управляемостта на управление и никога не съм твърдял обратното. Моите наблюдения са обаче, че при условията, в които ми е сработвал винаги е удължавал спирачния път. Да заобиколиш препядствие помага, но за да спреш максимално кратко е по-добре да ползваш двигател + плавно натискане (това важи за шофьори с опит, разбира се)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това последното твърдение е абсолютно невярно и почива на някакви субективни преценки, които в 99% от случаите нямат нищо общо с истината.

 

ABS намалява спирачния път ... в никакъв случай не го увеличава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

затова написах, че се базира на моите лични наблюдения и тестове по заледените паркинги :)

и пак казвам, че не отричам никоя система и също съм ЗА да ги има. най-малкото са така направени, че да сработват само когато потрябват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да се заяждам, да дам малко отговори.

1. за случаи различни от "Идеалния случай" за спиране в екстремни сутиации се използва друга система - BAS( Система за екстремно спиране), която изключва ABS-а ако има такъв.

2. Керамичния съединител такъв какъвто предполагам го познаваш, ще се бахтиса за има няма 20-25к километра, разни самоделки в гаражи ще те видят в чудо. Преди години ми се наложи да покарам един автомобил с фабрично поставен керамичен съединител (Ягуар), и понеже собственика ми е личен приятел се поинтересувах малко повече( с моята жена, е разбираемо), оказа се че само съединителя струва 15 хил. лева, гаранцията му е 500 хил км., (не е зависима от гаранцията на автомобила) и освен честно казано не осетих да има проблем с шофирането на полусъединител (какъвто имат самоделките). (не съм чак толкова скаран с техника).

3.Неоспорвам самите системи като такива, оспорвам начина им на използване и факта че правят шофьора ленив, като по този начин го лишават от възможността да натрупа опит, като му отнемат управлението на автомобила.

4. коментарите за коланите и употребата на алкохол няма да ги коментирам защото са крайно тенденциозни и лишени от всякакакъв смисъл

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не оспорвам системите, които са се доказали, но наистина системите работят при определени обстоятелства и винаги има изключения за максималната полза от тях (при други определени обстоятелства).

Преди 3 години ми бяха дали една S class на мерцедес да я закарам от точка А до точка В в зимни условия. На един баир заснежен и заледен не можа да изкачи. ESP се включваше, отнемаше газта и постепенно спираше колата. Какво се случи тогава? Обадих се на собственика, каза ми как се изключва ESP. с малко повече газ и леко занасяне изкачих въпросния баир.

ПАК КАЗВАМ, ЧЕ НЕ ОТРИЧАМ системите, но е добре всеки да знае, че и те си имат особености.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, ами при спускането на същия този заледен хълм, ЕСП щеше да ти е бил доста по-полезен. Затово при повечето марки системата може да се изключва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям и споделям всичко написано от motors!

 

Да натискаш спирачка в завой е чиста проба самоубийство, в завой се влиза на предавката, на която се излиза и никога не се натиска спирачка.

 

Само за последната година поне няколко пъти ми се е случвало в завой на дълъг път (не магистрала) да има причина да трябва да ударя спирачката и точно това да ме е спасило. Кога заради спряла кола, която не се вижда при влизането в завоя при скорост 60-80км/ч (зависи от радиуса на завоя и тн), кога при това, че някой олигофрен прави изпреварване на сляпо.

 

Сещам се за три конкретни случая, които са ми се отпечатали заради ужаса който съм изпитал. За благополучното разминаване и с трите ситуации мисля, че мога да благодаря и на ABS-a и на ESP-то. Единия път беше станало леко птп, двама се ударили, в края на завоя, седят и се разправят, няма триъгълник няма нищо. Спрях едвам малко зад тях с пълна спирачна сила, иначе трябваше да ги заобиколя в насрещното, от което нищо не се вижда. Свалих прозореца и им викам - айде не правете глупости, сложете триъгълници колкото се може по-бързо и ако можете преместете колите колкото се може по-навън от пътя, преди някой друг да излети и да се изтрепете! Веднъж беше камион, който сменяше гума - влизам в завоя, пред мен изкача камион в лентата ми, имаше триъгълник, но на 10-15м зад камиона - а не преди началото на завоя където трябва да е, пак спрях едва едва, не напълно - имаше видимост, че няма коли в насрещното, ускорих веднага и го заобиколих. Третата ситуация беше най-ужасна - изпреварване в "сляп" завой - караш си нормално и просто някакъв джип решил да изпреварва кола в завой с нулева видимост - тогава пак ударих спирачката и не само не излетях от завоя (аз бях от вътрешната страна на завоя, към центъра на окръжността която описва), ами успях и да прибера колата още, малко извън лентата, разминахме се на сантиметри, той и този, който изпреварваха се беше прибрал така до края, та се разминахме трите коли, иначе челен сблъсък с над 100км/ч сумарна скорост - може би нямаше да се познаваме и да пишем в този форум тогава.

 

Първите два случая са ми по пътя в Северна България, между Ябланица и Шумен на двулентови участъци. Третия беше някъде след Благоевград в посока Гърция по завоите. Това са все ситуации в които скачаш на спирачките и ако нямаш ABS, излиташ в насрещното, където е под въпрос дали няма някой друг с 60-80-100км/ч, който не го еня за проблема ти с МПС в платното или ако си от външната страна на завоя, излиташ от завоя, надяваш се да има мантинела, да няма пропаст и тн.

 

Както казах като цяло дори много да караш, не се налага да се справяш ежедневно с опасни ситуации. Но когато стане такава, тогава играят роля всички тия системи - там няма плавно натискане на педала, контролирано завъртане на волана и тн - всичко може да се случи за много под секунда и реакциите ти са инстинктивни рефлекси.

 

Колкото то BAS, това е технология на Mercedes, има я приложена под друго име и в другите марки коли. Тя НЕ изключва ABS, нещо повече - не може без ABS. Това е система, която преценява дали наистина искаш да спреш в момент на паника. Например засича колко рязко си си махнал крака от газта и си натиснал спирачката - ако системата разбере, че ти искаш панически да спреш, тя натиска спирачката максимално и разчита на ABS + EBD (ABS, за да не замръзнат колелата, а EBD-то разпределя спирачната сила на тези колела, които могат да поемат най-много без да блокират, което работи разчитайки на ABS). BAS компенсира това, че можеш да искаш да спреш много рязко, но да не натиснеш педала на спирачката достатъчно - тоест, спирачния път да може да се намали още ако се натисне спирачката до края. Оказва се, че има ПТП-та, които са станали заради недостатъчно натисната спирачка, иначе налична достатъчна дистанция за нужния спирачен път.

 

http://en.wikipedia....ki/Brake_Assist

http://www.hyundai.c...safety/ebd-bas/

 

Отново - винаги опита на шофьорите е водещ, техническата изправност на автомобила и гумите са изключително важни, но да кажеш, че ако тези няколко фактора са на лице то другите "екстри" не ти трябват, не е вярно по чисто статистически прини. Има доста изследваняи водени за ПТП-та с водачи с различен опит с ABS/ESP и тн. Отделно, че не забравяй, че ти можеш да си изключително добър шофьор, но никога не знаеш какви са хората около теб - пияни, надрусани, без книжка, без опит, без да са спали 48 часа и тн.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още вчера мислех да до напиша, но .........се разотказах.

Повечето неща вече са написани и обяснени доста добре от @admin :)

 

 

Без да се заяждам, да дам малко отговори.

1. за случаи различни от "Идеалния случай" за спиране в екстремни сутиации се използва друга система - BAS( Система за екстремно спиране), която изключва ABS-а ако има такъв.

2. Керамичния съединител такъв какъвто предполагам го познаваш, ще се бахтиса за има няма 20-25к километра, разни самоделки в гаражи ще те видят в чудо. Преди години ми се наложи да покарам един автомобил с фабрично поставен керамичен съединител (Ягуар), и понеже собственика ми е личен приятел се поинтересувах малко повече( с моята жена, е разбираемо), оказа се че само съединителя струва 15 хил. лева, гаранцията му е 500 хил км., (не е зависима от гаранцията на автомобила) и освен честно казано не осетих да има проблем с шофирането на полусъединител (какъвто имат самоделките). (не съм чак толкова скаран с техника).

3.Неоспорвам самите системи като такива, оспорвам начина им на използване и факта че правят шофьора ленив, като по този начин го лишават от възможността да натрупа опит, като му отнемат управлението на автомобила.

4. коментарите за коланите и употребата на алкохол няма да ги коментирам защото са крайно тенденциозни и лишени от всякакакъв смисъл

 

Здравей колега, немога отново да се съглася с теб.

 

Определението което си дал за BAS според мен е неправилно.

На това съм по склонен да вярвам:

BAS е Breaking Assistance System (спирачен асистент) - система, която увеличава спирачното усилие в зависимост от интензивността на натискане на педала на спирачката. Т.е. колкото по-рязко натискаш спирачка, толкова по-голямо спирачно усилие се прилага, независимо с каква сила си натиснал педала.

Илия Горанов Председател на МБКБ(Мерцедес-Бенц Клуб България)

 

http://en.wikipedia....ki/Brake_Assist И тук не се споменава за изключване на ABS.(не казвам, че не е вярно,но не виждам логика да е така или някаде това изключване да е описана офицялно)

 

BAS-Brake Assistance System. Програма в допълнение при колите с ABS,която за хилядни от секундата вдига спирачното налягане на максимум,ако е „скочено“ на спирачката. Програмата прекратява действието си при отпускане на спирачния педал. Тази система е налична само в автомобили с ESP,защото те имат модул,който държи налягането високо непрекъснато,за да може да функционира ESP, а и BAS също*.

* При някой автомобили системата е налична и без ESP.

 

ABS- Anti-lock Break System. Програма НЕпозволяваща на колелата да се блокират при рязко спиране на лед,асфалт,сняг,мокър път, с което става невъзможно да се завие за да се избегне опасността. ABS системата НЕ съкращава спирачния път,но ти позволява да избегнеш препятствието.

Триото ABS,BAS и EBD, съкращава спирачния път на модерните коли под 38 метра.

 

EBD-Electronic Brake force Distribution. Тази програма разпределя спирачното усилие между предните и задните, и левите и десните колела,с цел подобряване на стабилността при спиране в завой.

 

ЕSP- Electronic Stability Program. ESP предодвратява недо- или свърхзавиването на автомобила,в границите на физичните закони. Системата използва данни в реално време от датчици следящи: положението на волана,страничното ускорение и завъртането на автомобила около оста си и ги сравнява с намеренията на водача (чрез датчика във волана). Ако има разлика между данните,компютър подава команда на ESP модула, който работи на базата нa АBS модула, да спре някое колело за стотни от секундата,за да се завърти автомобила в желаната от водача посока.

 

ТCS-Traction Control System. (също познато като ASR-Anti-Slip Regulator(VW group) и Тraction Control-TC) Системата TCS,работи на базата на ESP и ABS и НЕ позволява на колета да боксуват. Използва данни в реално време от датчиците на АBS системата и при засичане на пребоксуване(рязко увеличение на оборотите на дадено колело/а) подава спирачен импулс,с цел намаляване на оборотите на колелото и прехвърляне на мощността към колелото/колелата с по-добро сцепление.Системата също може да ограничава оборотите на автомобила с цел запазването на фините елементи от чупене,при спирането на всяко колело за намиране на сцепление. TCS е известна и като ЕЛЕКТРОНЕН ОСОВ БЛОКАЖ.

За керамичения съединител нямам преки наблюдения.Само от една рали кола Ситроен ц1 или ц2(незмам точния модел), но я подкарах само педесетина метра.За мен няма никъкъв смисъл от този съединител в кола извън мото-спорта.

За сумата от 10/12 хил. може да се купиш цял Jaguar X Type или S-Type от първите няколко години на производсто.(Форд+части на безбожни цени)

 

flying_kiss.gif+автоматичната скоростна кутия=08a3f93a2e8e3d2eeb53fbd21c253047.gif

Редактирано от motors
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко пъти в екстремна ситуация, излкача нещо на пътя, ти си без АБС, скачаш панически на спирачката и се сещаш, че трябва да помпиш за да не блокираш колелата:) ? Това хем го знам ,но в екстремна ситуация под действието на адреналина и неочаквания стрес, винаги съм скачал на спирачката и винаги съм се радвал, че ситуацията е била на права отсечка:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...