Jump to content

Специфика на моторните и трансмисионните масла (отцепена тема)


SteeD

Recommended Posts

..... На 500км. започна да ми се разрежда акумулатора и не можех да паля...... В момента има шум /сериозно тракане / отзад..... Освен това на 5-та предавка скоростната кутия вие, все едно имам турбо.....

@admin, Горепосочените проблеми ще се оправят ли след първата смяна на масло? Или те са "нормални" за нова кола за 19 000 леФа :) Предполагам, че сега ще ми изброиш едно 10 марки, които имат аналогични болешки при първите 1 000 км... :) Убеден съм ;)

 

 

 

 

И също така между другото ти спря да пишеш след като плю по всички свързано с Great Wall и Литекс известно време и ти бяха зададени въпроси в отделна тема, направена специално по дискусия повдигната от теб. Радвам се, че се върна - можеш да обърнеш внимание на въпросните теми (сигурен съм, че знаеш кои са).

 

Не виждам смисъл (вече) да участвам в каквито и да било дискусии...ГУ е супер - това трябва да се чува в този форум :) Други мнения са нежелателни и те винаги са неконструктивни и само "плюят" по ГУ....:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че се върна - можеш да обърнеш внимание на въпросните теми (сигурен съм, че знаеш кои са).

 

Да видим до кога :laughing11: като гледам,пак не му се пише известно време

 

Zvalev,съжалявам за случките,ама не забравяй,че там си е планова и може да е сглобявана в петък следобед :D,това в кръга на шегата,но явно няколко неща са се насъбрали,което не е добре.Не вярвам обаче,че няма да подходят сериозно към теб и няма да те обслужат както трябва.За СК е много важно маслото,почти сигурен съм,че от това ти вие.Дано всичко да е с добър край.

 

Да те успокоя,аз съм го споменавал май и тук този пример,че на един (да го нарека познат) на чисто нова S класа,се облегна на фара и се отлепи стъклото на мигача :toothy12: А там комплект фарове с ксенон е 30-35 % от Волекса.Така че,не се плаши :)

 

Между другото,ти,този с ключа или този,който се е облегнал на колата си ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@admin, Горепосочените проблеми ще се оправят ли след първата смяна на масло? Или те са "нормални" за нова кола за 19 000 леФа :) Предполагам, че сега ще ми изброиш едно 10 марки, които имат аналогични болешки при първите 1 000 км... :) Убеден съм ;)

 

Дали горните проблеми ще се оправят със смяната на масло, не съм коментирал. Коментирах, че изказването, че за 5000км двигателя ще е на "салата" е безумно. Виж, писал съм по-рано в темата, че намирам болеЖките описани от новия собственик за много сериозни и веднага съм я препратил към контактите, които имам в Литекс и се надявам да я вземат проблема на сериозно. Бързото и точното отстраняване на проблемите ще е реклама за представителя, липсата на адекватна реакция ще е в ущърб както на собственика, така на сервиза в Монтана, така и на марката и на Литекс. Ясно е, че никой няма да спечели и всички имат интерес господин zvalev в най-скоро време да шофира с усмивка новата си кола. Статистически подобни гафове се случват на всички, не е нужно да показвам марки, модели и примери. Сега важна е реакцията на представителя, както подобни неща да не се случват особено често - да не са извън нормалното за статистиката.

 

Не виждам смисъл (вече) да участвам в каквито и да било дискусии...ГУ е супер - това трябва да се чува в този форум :) Други мнения са нежелателни и те винаги са неконструктивни и само "плюят" по ГУ.... :)

 

Видиш ли, тази тема е пример за това, че във форума нямаме против нищо написано в ущърб на "ГУ" - щом е базирано на опит и лични наблюдения, но имаме против преднамерения негативизъм, лишен от факти, който не помага на никой, никак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За СК е много важно маслото,почти сигурен съм,че от това ти вие....

 

Да, важно е маслото за СК.

Принципно при един съвременен аФтомобил маслото за СК НЕ СЕ СМЕНЯ - нито на години, нито на пробег ;)

Някои от съвременните автомобили дори нямат пробка за източване на маслото на СК...

Климатът, надморската височина, националността на собственика или лунните фази НЕ оказват влияние в/у маслото за СК ;)

Най-просто основните показатели са:

SAE ...

Плътност ...

Пламна температура °C ...

Температура на течливост °C ...

Вискозитет Cst @ 40°C ...

Вискозитет Cst @ 100°C ...

Вискозитет @ -40°C max. ...

Вискозитетен индекс ...

Евентуално - СПЕЦИФИКАЦИИ/ОДОБРЕНИЯ

 

Маслата за СК НЕ се произвеждат СПЕЦИАЛНО за Китай, Аляска или Океания...Има си аналитични показатели, предписани от самия производител, и ако маслото е ПРАВИЛНОТО, то няма да има проблеми никъде на земното кълбо... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде бе ? Ама сигурен ли си в думите,които изричаш ? Тук вече спора не е за китайския автомобил,сглобен в България с масло Приста и акумулатор Монбат,а за словоизлияние без никакво покритие и чисто технически въпрос.

Искам от масовите автомобили,да ми изброиш поне 3,които нямат пробки за масло на СК,даже се смея в момента...Те АСК,за това им се сменя маслото на 30К км (ще излъжа,а и зависи от производителя) + филтъра за него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Моля те,когато си нацапаш ръцете с масло (ама не краве) поне 1 път,дай тогава да седнем да умозаключаваме с такива тежки думи.

 

Хех ;) Сега водя едни упражнения в ТУ при доцента, който ми беше ръководител на докторантурата ;) Та ако искаш да "умозаключаваме" ми пиши на Л.С. - нагледно ще ти покажа...имаме доста масла и скоростни кутии, нови, стари ,рециклирани....

 

п.с. За първи път ли чуваш за "необслужваеми" СК ?

Къде намеси АСК с ФИЛТЪР?

Какво общо имат двигателните масла?

Какво е общото м/у роторния двигател, помпа-дюзата и една СК ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Искам от масовите автомобили,да ми изброиш поне 3,които нямат пробки за масло на СК,даже се смея в момента...

 

Виждам, че не си ми писал ЛС...т.е. нямаш интерес да видиш това-онова "на живо" ;)

 

Бъркаш ги нещата, особено онези дето ги беше нахвърлил за помпи-дюзи и роторни двигатели бяха тотално ирелевантни ;)

Също така мога да ти изброя не 3 ами 3х3, които нямат пробка за масло, а само технологичен отвор за доливане ... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, видимо сте образован специалист, защо тогава настоявате просветната дейност да става чрез лични съобщения?

Това е форум - отворено място за дискусии. Особенно в тази тема която бе специално създадена за да можем да се поучим от вашият опит.

Който за съжаление вие държите да изтъкнете но не желаете да споделите.

 

Как можете да очаквате че ще съгласим с вас и ще престанем да спорим щом нямаме пълната информация? Споделете, никой от нас няма да достигне вашето ниво само заради това че сте ни обяснил малко по-задълбочено специфични детайли за маслата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Виждам, че не си ми писал ЛС...т.е. нямаш интерес да видиш това-онова "на живо" ;)

 

Бъркаш ги нещата, особено онези дето ги беше нахвърлил за помпи-дюзи и роторни двигатели бяха тотално ирелевантни ;)

Също така мога да ти изброя не 3 ами 3х3, които нямат пробка за масло, а само технологичен отвор за доливане ... ;)

 

Аз ти пратих съобщение защо не ми обесниш на мен, малко по-подробно да не съм нещо по-доло от другия колега (малко се обиждам, защо за него може а за мен НЕ)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

темата уж щеше да е за маслата, а пак с форумен трол се занимавате

По въпроса с маслата, които се слагат фабрично в GW най-добре ще ни светне колегата от Русия.

Все пак втори нов GW си е купил. а и там са вече доста масова разпространени.

Ако трябва да се сменя маслото, там ще знаят.

Редактирано от muf
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

У нас в России совсем по другому. Выкладываю отсканированную страницу сервисной книжки с указанием на каком пробеге что необходимо заменить или проверить. Большинство владельцев GW в России эту бесполезную книжку сразу выкидывает :)

ba2c242804bf.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вечно масло няма и всяко си иска смяната щом мислите ,че едно масло може да работи 30000 км незнам за какво говорим освен търговски и еко трик има хора който въртят 30к за 5 години и такива за 1 година ,ако ги навъртиш за 1г. става но за 2г и повече това е убйство за мотора не ,че не може може и повече ,но защо да го правим ако смятаме да си караме колата по-дълго време , а не както е сметната от за 5г. живот и да водят някое масло за лонг лаиф да така е никой не мисли , че тази кола ще има 2 или дори 3-ти живот или както смятаме италианците за неподържащи автомобили не сменяли масла за това имали такива нагари !!! е кво му пука на италианеца нали са му казали че може на 30000км :) а и нали я сменя на 5г. кво му дреме след това дали за скрап или 2-ра радост за някой, ми да му мисли който я вземе , всяко едно масло като старее повишава вискозитет е как да е вечно като стане дърта смърънгя и падне един студ ще включваш скорости доста трудно и ще си мислиш "аз май-си купих от лятната колекция по- добре да я карам на лято" или по-добре да смениш маслото за милиони в кутията дет няма пробка :headbang: има и някоя друга кола която няма пробка , но се броят на пръсти и си има много други начини за източване , но това е друга тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В недоумение останах аз ,когато видях един майстор да слага на ситроен 2005 г българското масло приста. На въпроса ми защо ми каза простичко,че си има уред за мерене на вискозитета и досега каквото и масло да сложи , след 8 хил. км визкозитета му заминава.Така че аз си знам на 8-10 хил.км смяна на масло,или ако не ги направя на една година.За мен тия смени на 15-20 хил.км са си рекламен трик . Но ако ти е нова колата и в гаранция е напълно естествено да сменяш консумативите според предписанията в книжката,не вярвам някой да сменя на 10 хил. при условие че е длъжен да го направи на 20хил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Баща ми се занимава само с моторни масла. На всички коли които имаме маслото го сменяме на 10 000км. Говорил съм си нашироко с него и казва, че попринцип повечето масла могат да понасят и до 15 000км, но дори и да е така една кола, която се кара интензивно градско например и то в интензивно запрашена среда 10 000км е напълно разумен пробег за смяна на маслото и всеки ценящ състоянието на колата си го прави на толкова. А за Long Life маслата има много разноцветни мнения - лично аз в чужд форум на BMW съм чел специално за тях и какви щети бяха нанесли на една 3 годишна 7-ца - целия двигател беше в налепи вследствие на запичане очевидно. Но всеки си решава за него си :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Механичната скоростна кутия на Форд Фокус-а , който карам, е необслужваема по отношение смяна на маслото. Прилагам извадка от Focus service Manual, който го имам в електронен вид на руски език:

Focus service Manual_GEAR.pdf.doc

Редактирано от Danri
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Механичната скоростна кутия на Форд Фокус-а , който карам, е необслужваема по отношение смяна на маслото. Прилагам извадка от Focus service Manual, който го имам в електронен вид на руски език:

Focus service Manual_GEAR.pdf.doc

 

Колега много са колите на които не им дават смяна на маслото. Не че не им дават, а не го описват като задължително. Но ако разсъдим правилно можеш ли да си представиш какво е станало с маслото след 100 000км примерно, или пък 200 000км, като се знае колко от колите са с неясни километри и са може би и на повече. На фона на всичките данъци и годишни обслужвания едни 30-40лв. за трансмисионно масло поне 1 път докато колата е при теб не мисля че ще и навреди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто констатирам какво пише в сервизното ръководство, а междувпрочем същото го пише и в книжката към колата. Производителят ясно го е посочил и сигурно не би рискувал, друг е въпросът какво и колко знаем за съвремнните масла :) . И не става въпрос за икономии от подобна смяна, а дали би могло да се намери такова масло с истински показатели съгласно посочената спецификация...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Факт е ,че повечето скоростни кутии нямат пробка за източване на маслото ,а само такава ,която служи за проверка на нивото. Определено ако се пристъпи към смяна трябва да се подбере качествено масло,защото най-малкото рискуваме при студено време скоростите да не влизат.Според мен е оправдано смяна на маслото на скоростната кутия на автомобили ''нов внос'' на неизяснени километри ,които най-често са 200-300 хил. защото вечни масла няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто констатирам какво пише в сервизното ръководство, а междувпрочем същото го пише и в книжката към колата. Производителят ясно го е посочил и сигурно не би рискувал, друг е въпросът какво и колко знаем за съвремнните масла :) . И не става въпрос за икономии от подобна смяна, а дали би могло да се намери такова масло с истински показатели съгласно посочената спецификация...

 

Повечето производители си указват какво е маслото, даже коя марка е за предпочитане(което е по-скоро реклама, но все пак).

 

Факт е ,че повечето скоростни кутии нямат пробка за източване на маслото ,а само такава ,която служи за проверка на нивото. Определено ако се пристъпи към смяна трябва да се подбере качествено масло,защото най-малкото рискуваме при студено време скоростите да не влизат.Според мен е оправдано смяна на маслото на скоростната кутия на автомобили ''нов внос'' на неизяснени километри ,които най-често са 200-300 хил. защото вечни масла няма.

 

Е вискозитета и типа на маслото трябва да се спази задължително. Отделно не са малко случаите на коли с разбити скоростни кутии вследствие на дълга работа без масло. Когато се появи лек теч, или по-скоро сълзене което е трудно забележимо лека полека нивото намалява и се стига до проблеми. Така един мой познат си взе Scenic 4x4 вследствие се наложи да търси нова скоростна кутия, защото старата е карана дълго време без масло и е скапана. Мисля че олекна около 3000лева :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Производителите на коли си тестват агрегатите с някои масла и тях слагат в допусков лист за ползване и съответствие. Най често са такива които се ползват на конвейра. Това напълно допуска че има такива които ще са по добри, ама с тях не е тествано и не е казано че стават официално. Някои дори си поръчват масла с определени параметри като за техните си агрегати и после тях им слагат етикет с марката на колата, тия параметри дори стават стандарт. Въпроса е какво се сипва от завода и какъв е допуска в случая за Great Wall. Из интернет бях намерил че те си имат собствена марка, колко са добри никой не знае. Ама щеше да е добре да го пише тоя списък някъде с допускови масла, все пак се води бюджетна кола и доста хора няма да тичкат постоянно във сервиза, още повече като мине гаранцията... пък и живеем в България, вяра някому напълно трудна работа... :toothy12:

Редактирано от curse_m
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...