Jump to content

Шумоизолация на купето на Волекс C10


SoulBadGuy

Recommended Posts

 
Здравейте,
Миналата година направих допълнителна шумоизолация на купето на моя C10.
Карам колата си, повече извънградско, на дълги разстояния.
При скорости между 120 и 140 км/ч в купето си ставаше доста шумно.
На практика не можеш да си говориш с пасажера на задната седалка без да повишаваш тон (леко да викаш).
След като се порових из нета си свалих любителско приложение за андроид, което ползва микрофона на телефона, за да измери шума в купето.
Приложението отчете ниво на шум от около 85db  при скорост от 140 км/ч и около 82db при скорост от 120 км/ч.
(За по-точно измерване на нивото на шум се ползва специализирана техника, с която не разполагам :) )
 
За шумоизолацията:
Направих:
  •  допълнителна шумоизолация на предната заддвигателна стена от вътрешната страна, без да се сваля или разглобява таблото.
  •  шумоизолация на четирите врати.
  •  шумоизолация на пода под краката на водача и пасажера до него, която включва и кубетата на предните колела.
  •  шумоизолация на багажника и кубетата на задните колела.
 
Като резултат общото ниво на шум падна с около 6db до 79-80db при скорост от 140 км/ч
В момента можеш да водиш разговор с пасажера отзад без да повишаваш тон.
Като цяло комфортът при шофиране се повиши и имаше ясно изразен ефект.
Цената на това удоволствие беше около 800 - 850лв.
 
Допълнение: Скалата за нивото на шум е логаритмична и на всеки 3db шумът, който човешкия слух усеща, се удвоява.
 
Осезаемо подобрение имаше след шумоизолацията на четирите врати  и след шумоизолирането на предната заддвигателна стена. Останалите подобрения нямаха толкова ясно изразен ефект.
 
 
Препоръка (лична): За всеки които желае да подобри комфорта при шофиране - Да се направи допълнителна шумоизолация на предните две врати и на предната заддвигателна стена .
Това по мое лично мнение ще има най-добър ефект, спрямо вложените пари.
Сумата би трябвало да е около 300 - 350лв.
Ако трябва да избирате с кое да започнете, започнете от вратите за предпочитане четирите (ако имате възможност) и след това направете, до колкото е възможно, заддвигателната стена. 
 
Следващата ми цел е да си закупя нови летни гуми (когато му дойде времето) с по-ниско ниво на шум. :)
 
Всичко описано по горе като усещания, за комфорт и т.н. е субективно!
 
Поздрави на всички и се надявам информацията да е от полза. 
 
 
 
  

 
 
  

Редактирано от SoulBadGuy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли дадеш малко повече информация за изолацията. Сам ли я направи или в сервиз? Не се ли засяга гаранцията при такава манипулация с автомобила? Какво точно използва за материал за изолация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 
Здравейте,
Ще се опитам да отговоря на колегата @dry-ice.
  1. Сам ли я направи или в сервиз?
Направена беше в сервиз, който се занимава с шумоизолации.
 

      2. Не се ли засяга гаранцията при такава манипулация на автомобила?

 

Преди да направя изолацията,зададох същия въпрос в един от оторизираните сервизи на great-wall, отговорът беше, че стига да не се
разглобява таблото или нещо друго по двигателя гаранцията си остава валидна. Казаха че свалянето и слагането на корите на вратите също не е проблем, стига да е направено както трябва.
Всякакви наранявания и щети нанесени при демонтажа и обратния монтаж на пластмасовите кори на вратите, разбира се, попадат извън гаранцията.
Моята (лична) препоръка е отново да се допитате до представител на great-wall  за всеки случай.
 

      3. Какво точно използва за материал за изолация?

 

Тук, честно казано не помня. Направена беше  преди  година и половина, почти две.
Зная, че е използван вибро и върху него допълнителен шумо-изолационен материал, или поне така си спомням.
Не съм участвал в практическото изпълнение, и за това бързо съм забравил какво ми обясниха хората от сервиза.
Ще се опитам да намеря договора за изпълнение, там имаше подробно разписани, колко и какви материали са използвани.
Съжалявам, че не мога да дам по подробна информация. 
Ако намеря списъка с материалите ще пиша :)
Поздрави на всички.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

За звукоизолация в автомобили се използват основно два материала. Битумна изолация, например http://caraudio-bg.com/Ground%20Zero%20GZDM%202500-G -> тя се лепи по дрънчащите врати и пласмасовите кори. Отиват по 5-10 листа на врата, зависимост колко плътно се иска да се изолира и колко голяма е колата. За кола като Voleex, при положение, че няма да се слага мощна аудио система, 5 листа на врата са повече от достатъчни. Освен лепящата се битумна изолация, се ползва и бипласт - "вата", например http://caraudio-bg.com/Ground-Zero-GZDF%20300-G тя се реже и се слага между пластмасите/корите и вратите за които се закрепят, за да обере вибрации.

 

За да се намали шума в купето помага да се изолира и около калниците и най-много помага да се изолира пода. Но проблем на много от съвременните коли е, че пода (мокета) е лепен, като се разлепи после трудно се слага пак без да се надига и като цяло е голяма мизерия. Но освен, че звукоизолацията намалява шума при шофиране и кара паваж и дупки да "хлопат" по-глухо, значително и подобрява звука на аудио системата. Ако тя не е абсолютен боклук.

 

Като взех Акорда от сигнатурата, ми беше прекалено шумно не от каране, а от неравности - понеже преди бях карал стария модел, но седан. Новият е комби, на което калниците са в купето и не бях доволен, че тропанията са по-отчетливи. Направих изолация - материала бе точно горния и излезе около 800лв (3 пакета от битумната изолация и 3 пакета от ватената, имаше и отстъпка), като материала стигна за солидно изолиране на 4 врати + целия багажник и задни калници. Труда ми коства около 300лв и го направих при тези момчета: https://www.facebook.com/sounddoctorsbg/ - останах доволен. Но бях много взискателен да разглобяват всичко внимателно, да правят снимки - понеже колата е голяма, с луксозен салон, вратите са големи и тапицирани - от там и ми костваше повече пари за материал и труд.

 

Субективно, разликата особено при каране по паваж беше значителна. Според мен само за врати на Voleex ще го направят прекрасно за около 500-600лв общо с материал и труд - но това трябва да се договаря предполагам.

 

ПП: Не съм свързан по никакъв начин с въпросните майстори и по никакъв начин не гарантирам за тях. Препоръча ми ги човек, който си беше правил шумоизолация с цел мощна аудио система от Хонда форума и сега споделям, че останах доволен. Даже мисля да ги използвам да ми сменят говорителите с по-хубави скоро. Ще се радвам SoulBadGuy също да сподели в кой сервиз са му свършили работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Здравейте, 

Шумоизолацията беше направена при тези хора: http://aval-bg.com

Както колегата по горе:

  •  Не съм свързан по никакъв начин с въпросните майстори и по никакъв начин не гарантирам за тях.
  •  Никой не ми ги е препоръчвал, намерих ги в нет-а и просто рискувах. Доволен съм от резултата от работата им.
  •  Моля не считайте поста като реклама, а просто като обмяна на опит.
 

Намерих няколко снимки на телефона си, които прикачвам.

Надявам се да са от полза :)

Поздрави на всички :)

post-4945-0-77006800-1458484591_thumb.jpg

post-4945-0-25665600-1458484593_thumb.jpg

post-4945-0-43073800-1458484594_thumb.jpg

post-4945-0-60884400-1458485148_thumb.jpg

Редактирано от SoulBadGuy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...