Jump to content

CarSpending.com: Android приложение & уебсайт за следене на разходите по МПС-то


admin

Recommended Posts

Трябва да се премислят категориите за разходите генерално.

 

Днес обаче възнамерявам да кача новото търсене на бензиностанции - по адрес/координати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече (от седмица някъде) бензиностанциите могат да се избират чрез поле за търсене. Искрено се надявам това да помогне повече хора да избират бензиностанцията, в която са заредили и да добавят нови такива!

 

http://grab.by/i5q6

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тая надежда да станат 2000 потребителя преди 01.01.2013 (или преди края на света, което настъпи първо), през което време правя добавянето на сервизи, автомивки и прочее и импорта от spritmonitor. Ще гледам до нова година или ако не - до 7ми Януари да са станали. Помагайте wink.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хората, които искат импорт от SpritMonitor - нека ми пратят по едно CSV със зареждания, за да имам данни с които да тествам. Пишете на лично или през формата за контакти на сайта - ще ви дам мейл, където да пращате. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честити над 2000 потребителя, admin! (преди 01.01.2013)

Пожелавам му(ти) още много активни потрбители, които от една страна да се възползват от полезността му, а от друга ще повишат стойността му като статистически източник и като цялостен продукт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря - тези дни качих доста, но предимно малки подобрения, не знам дали се забелязват. Започнал съм и мобилната версия, както и работа по андроида :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честита Нова Година на всички :)

 

Сега по темата.:При добавяне на гориво липсват някои неща. Например:

  • Липсва опция дали автомобила е ползван за теглене на ремарке, каравана или нещо подобно. Подобна възможност има примерно в спритмонитора. Евентуално някой може да има различни ремаркета, каравани, колесари и да си ги въведе, като избира какво точно е теглил.
  • Липсва дали колата е подгрявана на място дълго време - това най-много влияе на разхода. Примерно миналата тежка зима имаше периоди, където по 40-50 минути едва успявах да изчистя колата от сняг и лед, като през това време я оставях с работещ двигател, за да може да се разтопи леда по предното стъкло.

При джиповете има различни системи за 4х4, като няма да се спирам на тях, а на различните варианти, които оказват влияние на разхода на гориво:

  • При Mitsubishi и Jeep (а може би и при други) някои разпределителни кутии имат възможност джипа да се кара само на задно задвижване, т.е. както е при парт тайм системите. Тези кутии обаче дават предимство да се кара и фул-тайм на 4х4 по асфалт, като в случая разхода на гориво е завишен, защото има движение на още един кардан, работят още зъбчатки и т.н. Разхода може да е по-висок с 1-2л, но може и повече да е.
  • При парт тайм системите предният мост може и да не се ползва при каране на задно, но самите колела може да са свързани с автоматични хъбове, ръчни хъбове или директно към моста, т.е. моста да се върти през цялото време. При зацепен преден мост дори при каране на задно разхода е пак с около 1-2 литра отгоре, поради въртенето на още железа.

Понякога при пълноценно ползване на джиповете по черни пътища се кара основно на 4х4, при това със заключен междинен диференциал (при фул-тайм системите) и в повечето време на бавни скорости, което също може да се маркира с опция - примерно лек, среден, тежък офроуд, вместо да се пише като коментар.

 

За да не се претрупва въвеждането на зарежданията, то горните 4х4 неща може да бъдат показвани или скривани от профила на автомобила.

 

Нещо друго, което аз лично си записвам в една таблица, е описание и групиране на няколко зареждания примерно при по-дълги пътувания, като така мога по-точно да определя какъв ми е бил разхода през дадения период от време. Примерно "Родопи август 2012", "Трявна септември 2012", "Море юли 2012". С подобни лейбъли ще е по-лесно да се планират бъдещи пътувания, защото обикновено планираното и изпълненото се различават доста - понякога с над 1000 км :D Пак пример: моето пътуване в Родопите август 2012 беше около 750-800 км по гугъл мапс и гпс планиране, но с разходките реално станаха 1200км...

 

Не зная дали съществува, тъй като още не съм си прехвърлил данните от сприт монитора в carspending, но има ли статистика колко км е карано с дадени гуми - примерно летни, зимни и т.н. Отделно дадени гуми се ползват в различни периоди, като след време тези гуми (например зимните) се сменят с нови. Ще е добре да се вижда колко е карано с точно определени гуми като комплект, а не "Зимни: 15000 км, Летни: 30000 км".

 

От горното за гумите ми идва на ум и една статистика колко километра е карано през даден сезон и да може лесно да се види с какви гуми е карано. То покрай това може и още статистики да се направят, за това го давам само като идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При добавяне на гориво има опция дали е теглено "ремърке, каравана или нещо подобно": http://grab.by/iPl2

Дали колата е подгрявана - можеш да го сложиш в коментарите. Или да пишеш, че карането ти е "агресивно", тоест различно от нормалното. Иначе мога да направя каране в 4х4 режим за колите в 4х4 но притесненията ми са, че има адски малко 4х4 коли (на фона на всички), които се ползват за офроуд и имат парт-тайм системи. Обикновения потребител е с постоянно 4х4 или автоматично задействащо се 4х4 задвижване и не му се занимава с много цъкалки, така че гледам да не претрупвам интерфейса.

 

За гумите има статистика колко си карал с дадени гуми. Статистиката е леко грешна, защото показва само изминатия път с дадени гуми засечен между пълните зареждания. Това ще го оправя. Но и разхода според гуми се изчислява само за изминатия път между пълни зареждания с дадени гуми, което няма да оправя по куп причини, които някой ден мога да разясня в FAQ секция на сайта (като има такава).

 

Иначе мога да изкарам статистика за всяка държава колко хора с какви гуми карат даден сезон. Но ми трябват повече данни, за да може статистиката да се приближи към реалния "среден случай".

 

 

ПП: Направил съм търсенето на МПС-та по-подробно, в момента има страшно много направени неща в development версията, които довършвам, изчиствам и очаквам до края на седмицата най-късно да има голямо обновяване с доста нови неща на официалната версия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като реално не съм ползвал сайта (данните са ми прекалено много за ръчно въвеждане без импорт от някакъв файл), а само разглеждах и някои неща, които съм посочил, вече ги е имало. А за нещата които са специфични за 4х4 - това са възможности, които малцина биха искали и ползвали. Но нали за това са идеите - да ги има, а дали ще бъдат реализирани зависи от бъдещето. По-важно е да са записани някъде, а не да се измисят наново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги.

От известно време попълвам и аз статистиката в сайта и малко ме дразни сумирането на километрите от газ и бензин, което прави следния резултат от първа страница за дадената марка, в случая GW H5 - "Проследен път: 16 984 km"! Реално километржа ми е 9717км. Ако може това да се оправи, ще е по-вярно :).

А иначе, благодаря за труда и реализацията на admin и всички, които помагат за разпространяването на информацията - истината за цената на возенето:)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е добре познат проблем - варианта е да показвам само изминатия път с основното гориво. Ще помисля още по въпроса. Проблемът е, че газ и бензин се следят и смятат независимо. И че километража е опционално поле, изминатия път не е. Тоест не мога да кажа колко км е изминато общо с една кола. Мога да кажа по отделно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече можете да отбелязвате сервизите, магазините, автомивките и тн при добавяне на "друг разход": http://grab.by/iYDS

 

С други думи, ако си ремонитрате вашия Great Wall някъде, гаранционно или негаранционно, може да отбележите представителството. Скоро ще има страница с търсене на обекти по марка автомобил (такъв за който обекта е използван), с филтри за рейтинга на дадения обект и тн. Така че това ще е полезно за всички, включително нерегистрираните потребители.

 

Знам, че функционалността не е изпипана и тепърва ще има да се оправя - всякакви съвети и бъг репорти са добре дошли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам нужда от съвет. Feedback системата на CarSpending има няколко проблема:

1) Малко потребители я забелязват и съответно ползват

2) Адски ограничаваща е от към възможности

3) Безплатна е, спряна й е поддръжката, може всеки момент да изчезне.

 

Имам няколко идеи с какво да се замени, едно от тях е да интегрирам сайта с Vanilla Forums:

http://vanillaforums.org/discussions

 

Този форум ще бъде така инсталиран, че с регистрация на сайта, ще получавате акаунт и в него, автоматично. Ще има секции за "въпроси", "предложения" и каквото там дойде на идея. Смятате ли, че ако е интегриран хубаво потребителите биха го ползвали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен новият вариант ще се използва не по- малко от стария.

 

Лично аз не съм писал предложения в старата система, защото съществува тази тема, а не защото не съм забелязал или пък ми е била неудобна старата система за обратна връзка. Случвало се е, за да не се дублират нещата, преди да напиша нещо тук да прегледам предложенията там (feedback carspending).

Като цяло потребителите на carspending, които не четат този форум и в частност тази тема, със сигурност ще изпозват новата система, когато имат някакво предложение или въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай, интеграцията с въпросното форумче, ще отиде в списъка със задачки. Междувременно качих нови иконки на картата. Надявам се да ви харесат:

http://grab.by/j8JK

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митко, нещо ми е болна форумната картинка от карспендинга. Сутринта го забелязах... Ето скрийншот в случай, че тази в подписа ми се е оправила докато видиш темата:

forumnabolna.png

 

едит: хм, оправи се сега, ама е интересно защо беше така преди. И то само моята. На други хора от форума си бяха ОК...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигнатурите се рисуват чрез програма. При генерирането сървъра е изхълцал нещо и е спрял процеса, който рисува, оставяйки я в "болно" състояние. За пръв път виждам да се случва. По-натам ще променя начина по който картинките се генерират, но за сега проблема не се проявява достатъчно често, че да губя време с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих страничка със "Съвети":

http://www.carspending.com/bg/tips/index

 

Ако имате съвет за другите потребители - генерален за каране, поддържане на автомбила. Съвет, който може да намали разхода, да улесни другите шофьори и тн - значи мястото му е там. Дано секцията да бъде полезна :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

CSV импорта (от SpritMonitor.de) е направен, но много малко изтестван и може да има бъгове. Който иска да го пробва, ако има запазени зареждания в сайта, нека първо си направи ново МПС и там да опита да импортира данните си, преди да тества с това, към което е добавял. Моля да ми пишете при каквито и да е проблеми.

http://grab.by/kqV4

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...
Работейки по големите промени, качвам някои от тях в текущия сайт. Например Facebook и Google логин и регистрация:

3262e28ffb3c4e52c0558f9b594f5743b273a583

 

Ако нямате акаунт, може бързо и лесно да си направите такъв, при който няма нужда да одобрявате акаунта си по email.

 

Ако имате акаунт - излезте, след това отидете на Login екрана, дайте "Sign in with Facebook/Google" и като одобрите достъп, после си въведете текущия потребител и паролата в CarSpending. От тук нататък ще може да се логвате със съответната система.

 

CarSpending никога няма да поства самоволно във вашия профил каквото и да било. Правата са само нужни само за вход и ако в последствие искате сами да споделяте мпс-то си или някое зареждане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Вече на страницата на колата си можете да видите списък с подобни МПС-та (пример с Voleex C10, на Poroinik):

 

3262e28ffb6114c61b70dd6f776b10b354c9d0f3

 

Изчистих и доста други бъгове и дреболии. Благодаря ви на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,ако е удобно да споделя мнение. :)  Първо да отбележа ,че сайта ми е много полезен и удобен за ползване,Багодаря за разработката! Има 3-и неща които мен лично ме товарят малко:

1-вото е много големите цифри които се появиха от скоро за разхода когато си отворя профила,за сега съм с 4бр автомобили  страницата ми се разпъва излишно много,мисля че може да се оптимизират малко да останат удебелени но малко по-малки,че ако добавя още някой автомобил ще трябва да отварям страницата на няколко монитора.

 

2-рото списъкът с "подобни мпс-та" ми разделя моите коли от моите разходи и трябва да скрулирам постоянно за да си сравнявам данните,а аз обичам да си ги сравнявам често,предполагам и други колеги.Ако списъкът се размени с данните мисля ,че ще е по практично.

 

3-тото нещо е когато използвам търсачката примерно избирам да разгледам HoverH5 на колегите,търсачката ми намира всички HoverH5,влизам в някои профил да разгледам подробности по разходите и когато се върна с стрелката на браузъра на зад да видя някой друг Hover не ме връща там а чак в началото на търсачката и трябва пак да вкарвам данните,че търся HoverH5 и така ме отказва много бързо да търся. Ползвам мозила и IE.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента работя по една по-сериозна промяна на сайта. Когато я довърша, ще обърна внимание на тези неща, а именно:

 

- да намаля шрифта на разхода

- да преместя подобните МПС-та по-долу или да преструктурирам малко страницата на МПС-то, за да е по-лесно за обхващане без безумно скролиране

- да оправя търсенето да запазва състоянието си при навигация напред/назад

 

Благодаря за обратната връзка, винаги е полезна и винаги се взима предвид! Макар не винаги да правя нещата, които потребителите предлагат - не винаги е толкова просто или оптимално, макар да им се струва добра идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • admin unpinned this тема

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...